Pozývame na top akciu roka!

By | Uncategorized | No Comments

ff2

1.decembra organizujeme jedinečný nultý ročník festivalu furmintov vo VILLA CASSA.

Viac ako 50 furmintov budete môcť prechutnať od viac ako 20 vinárov zo Slovenska aj Maďarska.

Workshopy,prezentácie,dobré jedlo a dobrá hudba po celý večer.Ste srdečne pozvaní!

TAJNA WINERY vo Villa Cassa…

By | Uncategorized | No Comments

LK611190

Tohtoročnú jarnú skupinu ochutnávok,naozaj rozmanitých a zážitkových,ukončí jedno nedávno vzniknuté vinárstvo TAJNA WINERY.
Predstavia sa u nás po druhý krát a ako sa vysporiadali s ročníkom 2015?To odprezentuje nikto iný,ako jeden z “mozgov” vinárstva,skvelý sommelier a odborník,VLADO HRONSKÝ…

…plus keďže sa jedná o poslednú degustáciu pred letom,spríjemníme si to aj hudobne!
Kapela sa volá SWEET & PEPPER a tvorí ju Monika Piekielnická (spev, gitara) a Jozef Štrbka (klavír, harmonika).

Nenechajte si ujsť jedinečnú atmosféru vo VILLA CASSA!
Rezervujte si miesta!Už tento štvrtok o 18tej!!

Salve vini!

Ochutnali sme SOAVE…

By | Uncategorized | No Comments

12494843_10206871626365469_487926887819087674_n

INAMA SOAVE 2014.

V krátkosti pár zásadných informácií…zhruba 40 ročné vinárstvo menšej produkcie,cca 30ha,zasadené v apelácii Soave classico v okolí miest Verona a Vicenza.Zaujímavým je práve kopec Foscarin,považovaný za to naj v danej oblasti.Organická agrikultúra a šetrné zaobchádzanie vo vinohrade aj v pivnici prospieva odrode GARGANEGA,ktorej patrí prim v tomto regióne.
Je to stará odroda,vysádzaná rímanmi pôvodne na Sicílii,kde sa doteraz pestuje ako sesterská odroda,nazývaná GRECO,prípadne CATARRATO(úplne úžasné biele vína vzhľadom na sub-tropický charakter ostrova).

Charakteristika vína…súčasne sme porovnávali s ročníkom 2013,ktorý pôsobí mäkkšie a vyzretejšie.Naopak 2014 krásne odhaľuje odrodovosť a všetky nuansy “teroáru”.Z počiatku oceľový charakter bez výraznejšej aromatiky s krásnym hroznovým tónom(kontakt so šupkou 12 hodín),prechádza na nose do jemnučkej vône kamilky a žltého jabĺčka.Na jazyku neuveritľne svieže,s miliardou mikrobubliniek,čo ukazuje na mineralitu,porovnateľú napríklad s mladším vínom typu Chablis.Predlhá dochuť s parádnou kyselinkou a orieškovým záverom.

Vínam zo Soave classico nechýba nič,aby boli považované za top,v rámci produkcie bielych vín v severnom Taliansku a miestny to vedia.Okolitým svetom je asi ešte stále považované za menej atraktívne,vďaka veľkej produkcii jednoduchých vín mimo apelácie.Každopádne treba ochutnať aj skvelý Sauvignon(typu fumé),Chardonnay..z červených Carmenére či Cabernet sauvignon…
V minulom roku sme mali možnosť navštíviť vinárstvo osobne a silný dojem ostal doteraz.

Línia GRANIT od REPA Winery..

By | Uncategorized | No Comments

Jožo Repa je frajer.

V takom málo prajnom ročníku,akým rok 2014 neodškriepiteľne bol,sa podarilo urobiť menej dobrého vína.Teda hlavne menej.Vinárstvo REPA WINERY mapujeme dá sa povedať od samého začiatku a treba povedať,že kvalita a dizajn vína išiel ruka v ruke progresívnou cestou.Cit a láska k vínu Jožovi nikdy neboli cudzie,takisto ako tvrdá robota.Môžete sa o tom presvedčiť na vlastný jazyk.

Nás zaujala línia,ak sa to tak dá nazvať,GRANIT.
Čo je to granit?Je to žula,felzická hlbinná vyvretá hornina, ktorej podstatnými minerálnymi súčasťami sú draselný živec,kremeň a biotit.A má obrovský vplyv na samotný vinič/víno.Mineralita je totiž podstatnou zložkou malokarpatského charakteru vína.
K nám sa dostali Veltliner a Silvaner,obe z ročníka 2014.
Ak máte našliapnuté na Veltlíny,tak si prídete na svoje.Krásne víno “rakúskeho”strihu,kovový charakter pri prvom kontakte nosom,ktorý sa teplením v kalichu dostáva do zeleného ovocia až grepu.Aróma pekne ladí a jablko s citrusom pohladí aj na jazyku,s úžasne dlhou jemnou kyselinkou a orieškovým záverom.Víno zrelo 10 mesiacov na jemných kaloch(sur lie),následne “prebehlo” sudom a po dvoch mesiacoch šlo do fľaše.Surovina z 33 ročnej vinice z Dubovej pri Modre sa pretavila na niečo prekrásne.

Druhým vínom je spomínaný Silvaner a jedná sa o kupáž dvoch odrôd.Hlbšiemu a elegantnejšiemu Silvánskemu zelenému (90%),len jemne sekunduje Silván červený(10%)-možno pre niekoho neznáma,ale táto stará odroda,ktorá sa kedysi pestovala hojne,dáva trochu plnšie a pikantnejšie vína.Obe odrody vyrástli v spoločnom,38-ročnom vinohrade v Modre(skvelý hon Búrky).
Podobný proces výroby ako pri Veltlíne.Mesiac kratší pobyt na kaloch a zrenie v(menšom-400l)sude ani nie dva mesiace.Na nose pôsobí sprvu sviežejšie a korenistejšie,pomaly prechádza do zrelšej hrušky,jemný dotyk medovky a v pozadí až jemný tón droždia(sur lie).Na jazyku pôsobí elegantne a vyššia kyselinka (7,9) vínu iba prospieva.Ideálne pre milovníkov naozaj suchých vín.
Obe vína samozrejme dostať v našom kamennom shop-e a v blízkej budúcnosti chystáme aj fantastický gastro-zážitkový večer,kde bude Jožo hlavnou hviezdou.Info čoskoro..a nazdravie!

Napísal o nás známy maďarský portál…

By | Uncategorized | No Comments

Wine Tasting in Citadela, Kosice (Kassa), Slovakia.

We visited Kosice in Slovakia on the invitation of a friend to take part in a wine tasting where five winemakers introduced Tokaj’s Slovak side to participants. We have already visited this region, thus know the majority of winemakers, but this also dished up some surprises for us.

Nowadays Kosice is Slovakia’s second largest city; it was once an important Hungarian-German-Slovak-Jewish trading city, known as one of the cradle’s of Hungarian culture, in short a city with a truly cosmopolitan past, which also accordingly produced its own genius in the person of Sándor Márai.

Kosice was therefore a city where it did not matter who was Jewish and who not, who spoke Slovakian and who Hungarian, that was obvious, as every gentleman read and wrote Latin, German and perhaps even ancient Greek too. So if you visit Kosice nowadays, we can only recommend that, as well as visiting the monuments (and there are plenty of these too – the cathedral, synagogues and the houses on the main square), you seek out this spirit, this atmosphere in the city. If you can’t find it however, then feel free to ask about it! The spirit of place is so strong in this city that it is still not taken in by any kind of ideology, just as it has not been until now.

The best example of this is Gabriel Ruiner and the Villa Cassa wine shop where we were seduced by a quick tasting and conversation even before we continued on to the Tokaj tasting. Gabi, a tall, tattooed young man does not only love his profession, but keeps a perfect distance from the Central Eastern European, unfortunately sometimes too characteristic, nationalistic outlook on life.  An open spirit, true citizen of the world, who also speaks English extremely well. If you want to find a place and a person which shows Kosice’s strength, the spirit of the place and the legacy of Márai, then you need to seek out Gabriel and Villa Cassa. The range of wine is also excellent!

 

celý článok tu : http://www.winesofa.eu/articles/wine-tasting-in-marais-city


Warning: Use of undefined constant wpurl - assumed 'wpurl' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/e/0/e0038741-fbf2-4efe-a171-150f61b91e26/villacassa.sk/web/wp-content/plugins/templatera/lib/class.php on line 312